12. desember inviterer Elverum Mannskor til stor julekonsert. Et godt opplagt kor, solister, gjester og musikere er klare. Denne gangen inspirert av Nordens nye posisjon som Nato-medlemmer.
«I krevende tider trenger vi kultur mer enn noen gang».
Dette var hovedbudskapet i Jens Stoltenbergs takkehilsen til Elverum Mannskor etter korets opptreden i NATOs hovedkvarter i høst.
Og kultur blir det i aller høyeste grad servert når det høyt dekorerte koret gjentar suksessen fra i fjor og inviterer til «Nordisk jul» torsdag 12. desember klokka 19.00 på Norsk skogmuseum.
– Brevet fra Stoltenberg har inspirert oss til å satse og denne gangen byr vi på en blanding av klassisk julekonsert og en form for juleshow. Vi kan derfor garantere både ekte julestemning og stor moro, sier president 1. tenor Nyberg.
Se video i slutten av saken – husk lyd!
Den burguderrøde korkjempen er hemmelighetsfull i forhold til gjester og detaljer i programmet, men sier at det også i år blir smått utrolige solonumre med egne korister. I tillegg lover han overraskende innslag.
Presidenten forteller videre at det blir tonefølge med mannskorvennene Åsmund Mjelva, Arild Sveum og Ragnar Thorsteinsen.
I tillegg kan den renstrøkne tenoren lokke med internasjonale gjester.
– Elverum Mannskor har over år vært opptatt av å ta internasjonale initiativer, høstens besøk til NATO og EU-systemet var et godt eksempel. Derfor vil kvelden 12. desember handle om jul og julefeiring i alle de nordiske landene, sier president Nyberg.
Presidenten er stolt over å arrangere tidenes første Nordiske julekonsert der alle landene er NATO-medlemmer.